معرفی و خدمات بورس و فرابورس

معرفی و خدمات بورس و فرابورس

بـورس اوراق بهادار تهران

«بورس اوراق بهادار» به معنی یک بازار متشکل و رسمی سرمایه است که در آن خرید و فروش سهام شرکت‌ها یا اوراق قرضه دولتی یا موسسات معتبر خصوصی، تحت ضوابط و قوانین و مقررات خاصی انجام می‌شود. مشخصه مهم بورس اوراق بهادار، حمایت قانون از صاحبان پس‌اندازها و سرمایه‌های راکد و الزامات قانونی برای متقاضیان سرمایه است.
بورس اوراق بهادار که به عنوان نبض اقتصاد کشور مورد توجه تحلیل‌گران اقتصادی می‌باشد، از سویی مرکز جمع‌آوری پس‌اندازها و از سوی دیگر، مرجع رسمی و مطمئنی، است که دارندگان پس‌اندازهای راکد، می‌توانند محل نسبتاً مناسب و ایمن سرمایه‌گذاری را جستجو کرده و وجوه مازاد خود را برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها به کار انداخته و یا با خرید اوراق‌قرضه دولت‌ها و شرکت‌های معتبر، از سود معین و تضمین شده‌ای برخوردار شوند.
بازار اوراق بهادار در واقع مکمل بخش بانکی در تأمین نیازهای مالی بنگاههای خصوصی و دولتی می‌باشد. وجود یک بازار اوراق بهادار که در چارچوب مکانیزم بازار عمل کند می‌تواند در تخصیص بهینه منابع مالی و کاراتر عمل نماید. شاهد مدعا اینکه کشورهایی که دارای بازار سرمایه(بورس) تکامل یافته‌تر بوده‌اند، توانسته‌اند رشد اقتصادی زیادتر داشته باشند.
وظیفه اصلی بورس اوراق بهادار، فراهم‌آوردن بازاری شفاف و منصفانه برای دادوستد اوراق بهادار پذیرفته شده و همچنین سیستمی مناسب برای نظارت بر جریان دادوستد، عملیات بازار و فعالیت اعضای آن است.

فـرابورس ایران

در آبان ماه ۱۳۸۷ به موجب دستورالعمل بازارهای خارج از بورس، شرکت فرابورس ایران ثبت گردید و فعالیت خود را آغاز نمود و پس از تدوین و تصویب دستورالعمل های اجرایی و ایجاد زیرساختهای لازم، در تاریخ ۶ مهرماه ۱۳۸۸ بطور رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.
تأسیس و راه اندازی بازارهای خارج از بورس در قانون بازار اوراق بهادار (مصوب ۱۳۸۴/۰۹/۰۱) پیش بینی شده است و بر اساس بند ۸ از ماده یک قانون بازار اوراق بهادار، بازار خارج از بورس، بازاری در قالب شبکه ارتباط الکترونیک یا غیر الکترونیک برای معاملات اوراق بهادار بر پایه مذاکره، معرفی شده است. طبق ماده ۴ قانون بازار اوراق بهادار صدور، تعلیق و لغو فعالیت‌های بازارهای خارج از بورس بر عهده شورای عالی بورس نهاده شده است و در ماده ۲۸ این قانون نیز تأسیس بازارهای خارج از بورس همانند تأسیس بورس‌ها و نهادهای مالی منوط به ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار است و فعالیت آن‌ها تحت نظارت سازمان انجام شود.
در بازارهای فرابورس ایران، انواع سهام و حق تقدم سهام، اوراق مشارکت، برگه‌های دریافت تسهیلات مسکن، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF)، دارایی های فکری و … معامله می‌شوند

پذیرش

واحد پذیرش مشتریان کارگزاری بانک پاسارگاد مفتخر است با به‌کارگیری مجرب‌ترین پرسنل دانش‌آموخته در زمینه ارائه خدمات سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه ایران در خدمت شما مشتریان گرامی ‌باشد. این بخش از کارگزاری با در اختیار گذاشتن چندین سیستم کامپیوتری مجزا و اینترنت پرسرعت جهت استفاده شما مشتریان عزیز تسهیلات لازم برای ایجاد محیط امن و آرام جهت سرمایه‌گذاری شما را فراهم آورده و سعی بر این دارد تا خدمات رفاهی خود به مشتریان را بهبود بخشیده تا همانند گذشته سرآمد ارائه دهندگان خدمات بازار سرمایه باشد.

خدمات بورس و فرابورس

  • معامله انواع اوراق بهادار پذیرفته‌شده در بورس و فرابورس،
  • اخذ کد بورسی و تغییر کارگزار ناظر سهام مشتریان،
  • ارائه خدمات گروه مالی پاسارگاد به مشتریان،
  • ارائه خدمات بازارگردانی اوراق بهادار،
  • بازاریابی فروش اوراق بهادار،
  • ارائه تحلیل و اطلاعات بازار به آحاد مشتریان،
  • ارائه تحلیل‌‌های درخواستی مشتریان حقوقی.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *